Burger, czyli najsłynniejsza kanapka świata. Podbiła go dzięki systemowi amerykańskich barów fast foodowych. Ale kanapka z wołowiną ta wywodzi się z Hamburga, bezpośrednio od befsztyka po hambursku. Serwowany był w postaci kotleta wykonanego z siekanej wołowiny a wprowadzony do amerykańskiej kuchni przez jednego z niemieckich imigrantów na początku XX w.

Burgery klasyczne | Burger Wołowy

Na klasyczny burger wołowy składają się następują składniki:

  • mielona wołowina
  • specjalna bułka hamburgerowa
  • zielona sałata
  • pomidor
  • ogórek konserwowy
  • ketchup
  • musztarda
  • majonez
  • sól i pieprz

Mięso na burgery należy doprawić solą oraz pieprzem i wymieszać. Następnie uformować kule, zgnieść je na płaskie placki i piec na patelni wysmarowanej masłem przez ok. 5 minut z każdej strony. Na koniec do tej samej patelni należy włożyć połówki bułki i upiec je. Na jednej części bułki układa się sałatę, stek, pomidora i ogórka. Na górę układa się ketchup, musztardę, majonez i na koniec drugą połówkę gorącej bułki.

burger wolowy

Rodzaje burgerów popularne w Polsce

Podstawowa różnica pomiędzy kolejnymi burgerami polega głównie na rodzaju mięsa, jakiego używa się do ich wykonania. Oprócz klasycznego burgera wołowego serwuje się też burgery wieprzowe, burgery z kurczaka a nawet burgery wegetariańskie. Tradycyjnie przygotowuje się burgery wołowe na patelni, ale w miarę popularności niedzielnego grillowania w przydomowych ogródkach niezwykle popularne stały się na całym świecie burgery wołowe z grilla.

Burgery domowe z wołowiny

Burger to jedno z najprostszych i najszybszych dań do wykonania w domu. Jeżeli nie mamy dostępu do grilla, mięso należy usmażyć na patelni, może to być patelnia grillowa. Najważniejsza w tym daniu jest jakość mięsa. Z punktu widzenia smaku, najlepiej mięso zmielić samodzielnie lub kupując go, w sklepie. Dodatki do domowego burgera są dowolne, chociaż tradycja wyraźnie je nam wskazuje. Ważnym elementem burgera jest bułka. Dzisiaj miękkie burgerowe bułki można dostać w każdej sieciówce, ale doskonale sprawdzi się każda bułka, według upodobań. Sekret tego dania tkwi w mięsie.

burger domowy

Burger w restauracji

Burger wołowy dawno już zawędrował do restauracji, nawet tych najlepszych. Dobra restauracja to gwarancja najwyższej jakości mięsa wołowego, które powinno być zmielone, jednak niezbyt drobno. Soczystość mięsa podnosi się często dodając kawałek słoniny do mięsa. Aby urozmaicić nieco danie bułkę smaruje się choćby guacamole, dodaje salsę z pomidorów, szalotkę, pietruszkę. Ketchup można zastąpić choćby sosem chayenne, często dodaje się też stopiony cheddar. Burgera można jeść na kilka sposobów, nożem i widelcem lub trzymając go w dłoniach. W restauracjach fast foodowych często serwuje się burgera razem z frytkami i surówką Colesław. Za tradycyjnego burgera w restauracji uważa się burger wołowy składający się z 100% wołowiny.

Burger wegetariański

Popularyzacja kuchni wegetariańskiej doprowadziła do stworzenia przepisu na burgera wegetariańskiego. To nasycone mięsem danie zamieniło się w kanapkę fit. Zamiast mięsa można zastosować grzyby portobello i ser owczy. Można też uczynić bazę tego dania z kotleta z kaszy, fasoli czy kalafiora. Możliwości są nieograniczone. Buger wegetariański nie jest taki jak burger wołowy ale też znalazł swoich fanów w Polsce.