Ryż do sushi

Przygotowanie podstawowej rzeczy do robienia sushi – ryżu, zawsze warto zacząć od wyboru jego prawidłowego rodzaju. Kluczowym wymaganiem do takiego ryżu jest to, że ryż musi posiadać wystarczającą kleistość (żeby rolki dobrze składały się i nie rozsypały się), prawidłową formę oraz neutralny smak.

Taki ryż przede wszystkim musi być krótkoziarnisty i posiadać bardziej okrągłe ziarna. Rzeczywiście istnieją marki specjalnie oznaczone jako „ryż do sushi„, jednak czasami można zaoszczędzić i przede wszystkim dobrać najlepszy z istniejących ofert ryżu na rynku osobiście.

Tak wygląda prawidłowy ryż do sushi:

sushi_ryz

Jak go odróżnić? Jest krótszy niż zwykły i bardziej okrągły.

Tak wygląda zwykły, nieprawidłowy ryż do sushi:

ryz

Dobrze widać, że są to dłuższe ziarna.

Gotowanie ryżu do sushi

ważne – to jest tylko jeden z przykładów przygotowania ryżu dla sushi – można rzeczywiście skorzystać się z innych sposobów albo dobierać odpowiednie elementy do swoich preferencji.

do przygotowania ryżu potrzebne są:

składniki do przygotowania ryżu

 

  •  dwie szklanki ryżu
  • dwie szklanki wody
  • ćwierć szklanki octu ryżowego
  • dwie łyżki cukru
  • pół łyżeczki soli
  • odrobinę sosu sojowego

 

 

 

 

 

 

 


ryż płukamy w dużej ilości wody aż woda zrobi się mętna i biała. Następnie wymieniamy wodę i czynność tę powtarzamy dotąd aż woda będzie przejrzysta (albo prawie przejrzysta – 4-5 razy).

myjemy_ryz

Wypłukany ryż namoczymy jeszcze przez 20 minut. Po 20 minutach ryż ma piękną mlecznobiałą odmianę. Zalejemy go wcześniej odmierzoną ilośią wody, przykryjemy pokrywką dla wody i zagotujemy. Po zagotowaniu zmniejszymy płomień do minimum i będziemy gotowali ryż przez kolejne 15 minut nie podnosząc przykrywki.

Przygotowanie sosu dla ryżu do sushi

W tym czasie przygotujemy sos do ryżu. Do octu ryżowego dodajemy dwie łyżki cukru, pół łyżeczki soli i jeszcze odrobinę sosu sojowego (ostatni punkt można nie wykonywać – wszystko zależy od waszego doświadczenia i chęci). Całość musimy dobrze wymieszać aż sypkie produkty rozpuszczą się zupełnie w occie. Wyłączamy ogień i pozostawiamy ryż na kolejne 15 minut.

sos_do_ryzu

Ważne – nadal nie podnosimy przykrywki, po 15 minutach przekładamy ryż do ceramicznej bądź szklanej miseczki a do ciepłego ryżu dodajemy sos. Dobrze mieszamy i czekamy aż ryż uzyska temperaturę pokojową. Można zaczynać robić sushi.

 

wykorzystane obrazki i zdjęcia: images.google.pl | youtube.com