Własny biznes pod znanym logiem? To bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozeznają się w prowadzeniu swojej działalności. Największe światowe marki oferują model współpracy na bazie licencji franczyzowej, dlatego warto wiedzieć co to jest oraz ewentualnie jak z takiej oferty skorzystać.

Franczyza

Słowo to pochodzi z języka francuskiego i oznacza „koncesja” – co już naświetla nam rodzaj współpracy pomiędzy samodzielnymi podmiotami. Mówiąc prościej to prowadzenie własnej działalności gospodarczej pod szyldem znanej marki. Franczyza nie polega jednak tylko na sprzedaży prawa do używania znaku towarowego, ale to cały system biznesu, który oparty jest na ustalonych zasadach. Przede wszystkim po podpisaniu należytej licencji, franczyzodawca zobowiązany jest przekazać nam pełną wiedzę o prowadzeniu danego biznesu oraz przez cały okres trwania umowy sprawować nad nami systematyczną opiekę. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w przedsiębiorstwie, a nigdy wcześniej nie miał styczności z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Franczyza – restauracja

Najnowsze analizy rynku gospodarczego jasno wskazują, że wśród modeli franczyzowych wciąż najpopularniejsza branża należy do gastronomii. Według badań nawet 20 proc. wszystkich ofert franczyzowych w Polsce stanowią punkty gastronomiczne. Jest w nich duży ruch, co tylko przyciąga przyszłych przedsiębiorców, a w konsekwencji czego powstaje coraz więcej nowych lokali, knajp, czy restauracji. Jednak należy dobrze się zastanowić, na co konkretnie się zdecydujemy, gdyż biznes gastronomiczny jest dość specyficzną branżą – świat zmienia się, ludzie i ich upodobania żywieniowe również.

Franczyza – gastronomia

Główną zasługą popularności franczyzy jest fakt, że dostajemy tak zwane „zaplecze”, a więc franczyzodawca nie dość, że wprowadza nas w prowadzenie działalności, daje wskazówki, to dodatkowo oferuje reklamę oraz zaopatrzy nasz lokal. Innymi słowy dostajemy gotowy sklep, czy restaurację, którą klienci już najpewniej znają (zwykle są to popularne marki), a nam pozostaje prowadzenie owej działalności. Brzmi to bardzo dobrze i faktycznie takie jest – widzimy to po wszelakich danych, gdzie przedsiębiorcy stawiają na franczyzę.

Mogłoby się wydawać, że ten model biznesu jest wręcz idealny, jednak, jak to zwykle bywa istnieje jakieś „ale”. W tym przypadku główną wadą jest to, że podpisując umowę musimy liczyć się z tym, że nie tylko otrzymamy możliwość prowadzenia np. restauracji pod znanym szyldem, ale będziemy musieli spełniać zasady, jakie działają w owej firmie. Obserwujemy to choćby w znanej wszystkim sieci Starbucks – nie ważne, czy pójdziemy do Starbucksa w Warszawie, czy w Gdańsku, lokale te będą wyglądały tak samo, podobnie z podawanymi napojami, czy innymi produktami. I w tym i w tym mieście będziemy się czuli dokładnie tak samo, bo tak zakłada koncept firmy i my jako franczyzobiorcy nie możemy wymyślić sobie własnego. Będziemy musieli przestrzegać: wspólnych dla całej sieci procedur obsługi klienta, kupowania towaru do sprzedaży tylko od dawcy licencji, a także brania udziału we wszystkich akcjach promocyjnych organizowanych przez sieć franczyzową. Nie będzie innego wyjścia, gdyż wiąże nas umowa.

Jeśli ktoś marzy o prowadzeniu własnego lokalu, ale według planu w pełni wymyślonego przez siebie to model franczyzowy nie jest dla niego. Są duże ograniczenia rozwojowe, jednak dla osób mających styczność z prowadzeniem biznesu po raz pierwszy – ten model jest doskonały. Jest ku temu jeszcze jeden bardzo istotny aspekt, a chodzi oczywiście o pieniądze. Tutaj każdy franczyzodawca ustala koszt „indywidualnie”. Ciekawostką jest, że jeśli chcemy otworzyć na przykład sklep spożywczy „Żabka”, wystarczy, że mamy na koncie 5 tys. złotych! W niektórych branżach wkłady własne są śmiesznie niskie, jednak trzeba uważnie zapoznać się, jakie są dalsze koszta i czy taka inwestycja jest również dla nas opłacalna.

Oferty franczyzy

Skupmy się teraz na konkretnych ofertach z branży gastronomicznej. Jaki jest pierwszy koszt inwestycji? Jak wygląda licencja? Weźmy dla przykładu ofertę sieci restauracji Sphinx, która swoich jednostek franczyzowych ma 17. To ceniona i rozpoznawalna marka, która wymaga tak jak wszyscy: przedsiębiorczości, chęci do działania, ambicji oraz  zainteresowania gastronomią. Oferuje doradztwo lokalizacji, planu biznesowego, wsparcia w procesie uruchomienia lokalu, licznych szkoleń i stałej współpracy. Wszystko to przy wkładzie własnym od 500 000 tys. netto. Można częściowo finansować inwestycję za pomocą kredytu i leasingu wyposażenia. Dla porównania sieć McDonald’s wymaga własnego kapitału na poziomie 1,5 miliona zł.

Ofert franczyzy w branży gastronomicznej jest naprawdę dużo. Są to nie tylko bardzo znane i światowe marki jak: Subway, czy So! Coffee, ale także Stara Pączkarnia, Pizza Cezar, Bafra Kebab. Mamy duże pole do popisu, jeśli mamy kapitał około 100 tys. złotych. Nie zapominajmy, że w Polsce wciąż przybywa lokali, gdyż coraz więcej osób woli zjeść na mieście, niż gotować obiad w domu. To przyszłościowy biznes, a model franczyzowy warty zainteresowania.