Zimne piwo – najlepsze?

piwoKażdy przeciętny dorosły człowiek, który chociażby raz próbował w swoim życiu ten napój chmelowy, powie że koniecznie trzeba spożywać piwo przy bardzo niskiej temperaturze tego napoju, że tylko zimne piwo sprawia radość od spożycia.
Mnóstwo lokali w centrach miast wiedząc o tym, oferują możliwość wypicia świeżego i zimnego piwa swoim klientom (gorące dni latem pomagają w tym). A każdy pracownik wie – „zimne piwo to podstawa”. Jest to dobre rozwiązanie wiążące się z sukcesem pieniężnym dla firmy. Jednak nie ma to nic wspólnego ze standardami.
Większość klientów zamawiających piwo w Polsce nie mają żadnego pojęcia o standardach przyjętych w świecie spożywania tego rodzaju napojów, natomiast „prawdziwy fanatyk”, ekspert w tej dziedzinie raczej nie skusi się na ofertę podstawową, będzie szukał rozwiązań odpowiednich do standardów światowych i rzeczywiście pójdzie tam, gdzie dostanie taką ofertę nawet jeśli będzie musiał wydać większe pieniądze.

Bary, PUBy, restauracje

Żeby dokładnie zbadać specyfikę miejsc spożywania alkoholu, trzeba zapoznać się z istniejącymi definicjami lokali sprzedających browary.
Najbardziej rozpowszechnione są:

  • Bary
  • PUBy
  • Bistro

Za Bar uważa się taki lokal spełniający funkcje gastronomiczne w którym klienci zamawiają i konsumują napoje alkoholowe. W większości przypadków jest to miejsce spotkań przyjacielskich i niewielkich imprez (np. urodzinowych). Tutaj może znajdować się stół bilardowy oraz rzutki. Takie lokale zamykane są często nad ranem, otwarte są dłużej w weekendy zaczynając od piątku i do niedzieli. W takim lokalu warto się skupić na różnego rodzaju drinkach oraz atmosferze dla spotkań.

Pub jest bardzo specyficznym lokalem, który oferuje różne rodzaje piwa. Właściciel takiego lokalu musi wiedzieć że najbardziej wymagający do piwa klient będzie szukał właśnie jego lokal, będzie testował różne rodzaje piwa oferowanego w tym miejscu i na pewno wróci jeszcze nie raz jeśli mu się spodoba. Głównie pub jest miejscem dla konsumpcji piwa ale też często odpowiadają mu charakterystyki lokalu przedstawionego wcześniej (Baru), więc może to być też miejscem spotkań i imprez. W takim lokalu głównie warto się skupić na piwie oraz odpowiednich warunkach jego konsumpcji.

Bistro – znany we Francji lokal, który jest połączeniem baru i kawiarni, więc oczywiście że może zawierać ofertę piwa. Jednak warto wiedzieć że bistro raczej kojarzy się z „szybkim posiłkiem” niż z długim siedzeniem i smakowaniem piwa.

Karta piw

Od najbardziej znanych pub-ów często słyszymy, że chwalą się oni własnymi „kartami piw”, ale czym to tak naprawdę jest? Przeważnie pod kartą piw rozumie się oddzielne menu lub cały rozdział poświęcony tematowi, w którym uwzględniono jaknajwięcej różnych rodzajów i marek piwa. Od lagerów do porterów i nawet często cydr jest podany jako jeden z elementów karty piwa.

Jest to podstawa żeby pub mógł powiedzieć że posiada własną kartę piw, jednak nie wystarczy tylko posiadać listę znanych albo lokalnych kraftowych piw, bardzo ważnym dla wprowadzenia prawdziwej karty piw jest prawdziwe podawanie piwa klientowi. Temperatura piwa jest głównym składnikiem obsługi. Każdy barman musi wiedzieć że każdy rodzaj piwa podaje się przy wybranej temperaturze. Są to temperatury od 0 do 16 stopni jeśli chodzi o piwach ochłodzonych i o większych temperaturach jeśli chodzi o piwach grzanych.

  • Lekki lager – od 0 do 4 stopni
  • Pilsnery – od 3 do 7 stopni
  • Blonde Ale – od 4,5 do 7 stopni
  • Belgijskie Ale – od 4,5 do 7 stopni
  • Piwa pszeniczne – od 4,5 do 10 stopni
  • Lambiek – od 4,5 do 10 stopni
  • Ciemne lagery – od 7 do 10 stopni
  • Amerykańskie Ale, IPAs – od 7 do 10 stopni
  • Stouty i Portery – od 7 do 13 stopni
  • Mocne lagery – od 10 do 13 stopni
  • Pradwdziwe Ale (w beczce) – od 10 do 13 stopni
  • Belgian Dubbel Ale – od 10 do 13 stopni

Główne zasady serwowania piwa prawidłowej temperatury:

  • Wszystkie standardowe piwa muszą być serwowane przy temperaturze napoju od 0 do 13 stopni
  • Lagery muszą być zawsze serwowane przy mniejszej temperaturze niż Ale
  • Mocniejsze piwa trzeba podawać cieplejszymi niż słabsze
  • Ciemne piwa też mają być cieplej od jasnych
  • Zaleca się nalewanie piwa o mniejszej temperaturze niż docelowa żeby piwo mogło się nagrać pod wpływem ciepla od szklanki i rąk klienta

Jeśli właściciel restauracji zamierza dodać do menu kartę piw – trzeba zadbać o odpowiednie warunki odpowiadające podaniu piwa. Chodzi tu o odpowiednie lodówki oraz wiedzę pracowników że każdy rodzaj piwa trzeba podać inaczej.

Czy istnieją rozwiązania? Czy trzeba uczyć klientów?

Często pojawia się pytanie: „Po co się starać i podawać piwo zgodnie ze standardami jeśli większość klientów nie potrafi odróżnić nawet rodzaj piwa a temperaturę – w ogóle?” Odpowiedź prosta: jeśli lokal pozycjonuje się jako odpowiadający światowym standardom – trzeba jednak postarać się i wdrożyć taki system przy którym nawet najbardziej wymagający klient potrafi zostać zadowolony. Takie standardy pozytywnie wpłyną na satysfakcje klientów i poprawę wyników w różnych rankingach pubów i restauracji.
Takie podejście też może stać tym wyjątkowym czynnikiem sukcesu – warto mówić klientom przede wszystkim w reklamie, oisać w menu, banerach że piwa podawane są zgodnie ze standardami. Obsługa w razie pytań też może akcentować na tym uwagę, przecież w dobrych lokalach z szerokim wyborem piw znajomość klienta z miejscem zaczyna się od „Co Pan/Pani poleca?”.

Odpowiedzialność

Pamiętajcie, że alkohol musi być sprzedawany wyłącznie osobom powyżej 18 roku życia. Zalecamy sprawdzenie dokumentu tożsamości w razie pojawienia jakichkolwiek wątpliwości że osoba ma 18 lat. Niestosowanie do tego może grozić karą dla właścicieli lokalu.
Druga sprawa – nigdy nie siadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, przypomnij klientowi, który zamierza udać się do auta, że najlepszym rozwiązaniem będzie pojechać taksówką. Bądź odpowiedzialny!

Wykorzystane źródła: www.homebrewersassociation.org